Nė bazė tė ligjit nr. 8102, datė 28.03.1996, "Pėr kuadrin rregullator tė sektorit tė furnizimit me ujė dhe tė largimit dhe pėrpunimit te ujėrave tė ndotura", i ndryshuar, Enti Rregullator i Ujit raporton ēdo vit nė Kuvendin e Shqipėrisė mbi veprimtarinė njė vjeēare tė institucionit, si dhe gjendjen e sektorit tė furnizimit me ujė dhe kanalizime. Mė poshtė do tė gjeni Rezolutat e Kuvendit pėr miratimin e veprimtarisė sė Entit Rregullator tė Ujit nė vite.