Renditja e Shoqėrive dhe Shpėrndarja e ēmimeve
Me qėllim raportimin e performancės, ERRU ka hartuar njė metodologji pėr tė analizuar renditjen e shoqėrive ujėsjellės kanalizime nė bazė tė performancės sė tyre tė pėrgjithshme. Kjo i lejon ERRU-sė qė jo vetėm tė pėrcaktojė shoqėritė me performancėn mė tė mirė dhe mė tė dobėt dhe tė publikojė rezultatet e tyre por njėkohėsisht tė nxisė shoqėritė tė pėrmirėsojnė performancėn e tyre. Ky ėshtė gjithashtu njė mjet pėr tė arritur njė audiencė mė tė madhe: ‘tabela e renditjes sė shoqėrive’ pėr tė gjitha shoqėritė ujėsjellės kanalizime mund tė kuptohet pa nevojėn e njohurive tė thelluara nė sektorin e ujit. Publiku mund tė ndjekė lehtėsisht zhvillimet nė sektor duke vėzhguar ndryshimet nė renditje nėpėr vite.

Nė vijim tė publikimit vjetor tė Raportit tė Performancės, ERRU shpėrndan ēdo vit ēmime pėr dy kategori shoqėrish:

  • Performuesit mė tė mirė (shoqėritė qė kanė arritur sasinė mė madhe tė pikėve tė pėrgjithshme nė grupin e tyre),
  • Shoqėritė me ecurinė mė tė mirė (shoqėritė qė kanė treguar pėrmirėsim mė tė madh tė performancės krahasuar me njė vit mė parė).

Rezultatet e klasifikimit vjetor dhe shpėrndarja e ēmimeve pėr fituesit mund ti gjeni nė Raportin e Performancės sė ERRU.