Rezoluta dhe Direktiva Ndėrkombėtare
Pėrveē kuadrit kombėtar ligjor dhe kuadrit pėr politikat, puna e ERRU-sė bazohet dhe nė disa rezoluta, dokumente dhe direktiva, tė tilla si Direktiva e Ujit tė BE-sė, e Drejta e Njeriut pėr Ujė tė Pijshėm tė Sigurt dhe Higjienė, si dhe nė Objektivat e Zhvillimit tė Mijėvjeēarit.
Direktiva e Ujit tė Bashkimit Evropian

Si vend qė ka aplikuar pėr anėtarėsim nė BE, Shqipėria pėrpiqet tė arrijė pėrputhshmėri me Direktivat Europiane tė Ujit si mė poshtė:
E Drejta e Njeriut pėr Ujė tė Pijshėm tė Sigurt dhe Higjienė

Nėpėrmjet bashkėfinancimit tė Rezolutės sė Kėshillit tė Kombeve tė Bashkuara pėr tė Drejtat e Njeriut "E Drejta e Njeriut pėr Ujė tė Pijshėm tė Sigurt dhe Higjienė" (miratuar mė 28 shtator), qeveria shqiptare ėshtė angazhuar pėr miratimin e njė qasje bazuar nė tė drejtat e njeriut pėr sektorin e ujit.


Objektivat e Zhvillimit tė Mijėvjeēarit

Nė shtator tė vitit 2000, Shqipėria, sė bashku me 180 kombe tė tjera, miratoi Deklaratėn e Mijėvjeēarit nė Samitin e Mijėvjeēarit, duke u angazhuar nė arritjen e Objektivave tė Zhvillimit tė Mijėvjeēarit deri nė vitin 2015.


Nė korrik tė vitit 2003, Parlamenti shqiptar miratoi rezolutėn e mėposhtme nė mbėshtetje tė Deklaratės sė Mijėvjeēarit:

Arritja e Objektivit 7 tė Zhvillimit tė Mijėvjeēarit - Sigurimi i Zhvillimit tė Qėndrueshėm Mjedisor - ėshtė njė ndėr objektivat kryesore tė politikave pėr sektorin shqiptar tė ujit. Strategjia Kombėtare e Sektorit tė Shėrbimeve tė Furnizimit me Ujė dhe Kanalizimeve 2011-2017 reflekton angazhimin e Shqipėrisė pėr Synimin 10: pėr tė pėrgjysmuar, deri nė vitin 2015, pėrqindjen e njerėzve qė nuk marrin shėrbimet bazė tė furnizimit me ujė tė pijshėm tė sigurt dhe me higjienė.

Mė shumė informacion nė lidhje me OZHM 7 mund tė gjendet nė "Raportin Kombėtar Shqiptar pėr Progresin drejt Arritjes sė Objektivave tė Zhvillimit tė Mijėvjeēarit (edicion i posaēėm, Korrik 2010)".


LISBON CHARTER
Deklarata e Lisbonės - Mbi orientimin e politikave publike dhe rregullimit tė shėrbimeve tė Furnizimit me ujė, kanalizimeve dhe menaxhimit tė ujrave tė ndotura.

Profesionistėt, politikėbėrėsit dhe vendimarrėsit pėr sektorin e Furnizimit me Ujė, Kanalizimeve dhe trajtimit tė ujrave tė ndotura, menaxherėt e ofruesve publikė e privatė tė kėtyre shėrbimeve si dhe komuniteti i specialistėve qė punojnė nė kėtė sektor u mblodhėn nė Forumin e parė tė Rregullatorėve nė Lisbonė, nė shtator 2014.

Ata ngarkuan Shoqatėn Kombėtare tė Ujit (IWA) tė hartojė, formulojė dhe miratojė njė Deklaratė qė do tė pėrcaktonte parimet bazė tė politikave publike tė mira si dhe rregullimit efektiv tė shėrbimeve tė furnizimit me ujė, kanalizimeve dhe menaxhimit tė trajtimit tė ujrave tė ndotura (tė quajtura "Shėrbimet"), qė tė pėrcaktojė tė drejtat, detyrimet dhe pėrgjegjėsitė pėrkatėse tė qeverive, administratės publike, autoriteteve rregullatore, ofruesve tė shėrbimit dhe konsumatorėve.

Deklarata e Lisbonės orienton nė formulimin e politikave publike kombėtare dhe vendore, krijimin e kuadrit rregullator pėrkatės si dhe mbi praktikat e mira pėr zbatimin e kėtyre politikave dhe rregullave.