Metodologjia pėr Vendosjen e Tarifave
Metodologjia pėr Vendosjen e Tarifave pėr shėrbimin e furnizimit me ujė dhe largimin e pėrpunimin e ujėrave tė ndotura pėrcakton parimet dhe procedurat pėr strukturėn e tarifave pėr kėto shėrbime. Kjo metodologji krijon njė lidhje direkte ndėrmjet ndryshimit tė tarifave dhe performancės sė shoqėrive, nė mėnyrė qė tė rritet eficenca nė ofrimin e shėrbimeve, rritjen e efikasitetit menaxhues dhe pėrmirėsimin e shėrbimit ndaj konsumatorit. Si rregull, tarifat mund tė ndryshohen vetėm njė herė nė vit, me kėrkesė tė operatorit tė licencuar, ose me rekomandim tė ERRU-sė. Njė operator mund tė aplikojė pėr ndryshimin e tarifave edhe pėr njė interval kohor 2-5 vjet, nėse ka njė plan biznesi afatmesėm profesional tė miratuar duke promovuar planifikimin e hershėm.

Pėrcaktimi i tarifave sipas kėsaj metodologjie pėrfshin shqyrtimin e kostove, pėr t'i siguruar konsumatorėt qė ata tė paguajnė vetėm kosto tė justifikuara. Gjithashtu ndryshimi i tarifave pėr ERRU-nė pėrfshin si pjesė tė kėtij procesi edhe analizėn e progresit nė pėrmirėsimin e performancės teknike dhe financiare, e cila do tė ēojė nė rritjen e mbulimit tė kostove. Ne i vlerėsojmė propozimet pėr ndryshim tarife, nė funksion tė objektivave tė performancės qė duhet tė arrijnė.
Nė tė gjitha rastet procesi i miratimit tė tarifave duhet tė jetė transparent. Procesi formal i ndryshimit tė tarifave parashikon mbajtjen e Seancave Dėgjimore, qė ka pėr qėllim pėrfshirjen e publikut tė interesuar nė kėtė proces.

Pėr mė tepėr, Ju mund tė shkarkoni:
Vendimin e KKRR nr. 539, datė 30/12/2021 “Pėr miratimin e Metodologjisė dhe Procedurės pėr Miratimin e Tarifave tė Shėrbimeve Ujėsjellės Kanalizime””.