Ēfarė bėjmė ne
ERRU ėshtė institucion publik i pavarur qė bėn rregullimin e sektorit ujėsjellės kanalizime nė Shqipėri, i krijuar me ligjin 8102 dt. 28.03.1996, i ndryshuar, pėr tė siguruar garantimin dhe mbrojtjen e interesave publike dhe pėr tė krijuar njė mjedis rregullator transparent.

Ne ushtrojmė funksionet dhe kompetenca e mėposhtme:

  • Licensojmė persona fizikė apo juridikė, qė ofrojnė shėrbimin ujėsjellės-kanalizime pėr pėrfitim publik;
  • Sigurojmė qė operatorėt t'ju ofrojnė konsumatorėve shėrbime me cilėsi tė mirė dhe efikase dhe me njė ēmim tė arsyeshėm;
  • Pėrcaktojmė tarifat e shėrbimit, nė mėnyrė qė tė sigurojmė qėndrueshmėrinė financiare tė operatorėve si dhe pėrballimin e tyre nga klientėt;
  • Monitorojmė performancėn e operatorėve duke siguruar zbatimin e masave pėr mbrojtjen e interesave tė konsumatorėve dhe duke nxitur progresin e vazhdueshėm tė shėrbimit, pėrmes vendosjes sė objektivave efikasė dhe sfidues;
  • Sigurojmė qė operatorėt bėjnė mė tė mirėn pėr klientėt dhe mjedisin nė vėshtrim afatgjatė;
  • Analizojmė ankesat e konsumatorėve dhe i mbėshtesim ata nė zgjidhjen e tyre ndėrmjet konsumatorėve dhe operatorėve;
  • Kontribuojmė me komentet tona nė tė gjitha proceset e rėndėsishme nė sektor si nė hartimin e strategjive, politikave dhe legjislacionit kombėtar pėr sektorin ujėsjellės kanalizime;
  • Rregullisht hartojmė dhe vėmė nė dispozicion informacion mbi sektorin ujėsjellės kanalizime pėr tė gjithė aktorėt nė sektor dhe publikun e gjerė p.sh. pėrmes raporteve Vjetore dhe tė Performancės.

Pėr informacion tė mėtejshėm mbi mandatin tonė ligjor ju lutemi referojuni ligjit nr. 8102 datė 28.03.1996 "Pėr kuadrin rregullator tė sektorit tė furnizimit me ujė dhe largimit e pėrpunimit tė ujėrave tė ndotura", tė ndryshuar.