Sqarim pėr mediat mbi pretendimin e rritjes sė ēmimit tė ujit
Referuar Raportit tė publikuar nga ERRU pėr Performancėn e Sektorit tė Ujesjellės Kanalizimeve nė vendin tonė pėr vitin 2020 vihet re njė shqetėsim nga media se nė kėtė raport ERRU paralajmėron njė rritje tė ēmimit tė ujit pėr tė pėrballuar nevojat pėr investime nė sektor. Pėr sa mė sipėr ERRU sqaron:

Nevojat e sektorit tė pasqyruara nė Strategjinė Kombėtare tė Sektorit UK jepen pėr njė perspektivė 20-25 vjeēare tė financimit tė tyre, qė nė kėtė afat kohor ėshtė e natyrshme qė shoqėritė UK tė propozojnė pranė ERRU tarifa tė reja nė rritje, gjė e cila nuk do tė ndodhė nė mėnyrė tė menjėhershme, por gjatė njė afati kohor afatmesėm e afatgjatė deri 25 vjet dhe do tė shoqėrohet me pėrmirėsimin e cilėsisė sė shėrbimeve.

Pėr situatėn aktuale, vėmė nė dukje faktin se nė sektorin e UK 49 nga 57 ndėrmarrjet e UK nė tė gjithė vendin nuk mbulojnė kostot e operim mirėmbajtjes pėr shėrbimet qė i ofrojnė konsumatorėve. Disa nga shoqėritė e mėsipėrme kanė tarifa UK mjaft tė ulėta dhe ėshtė e pritshme qė nė tė ardhmen e afėrt ato mund tė aplikojnė pranė ERRU-sė pėr tarifa tė reja me qėllim pėrmirėsimin e situatėn sė tyre financiare.

Garantojmė publikun se pėr Tarifat e reja qė shoqėritė UK propozojnė nė bashkėpunim me bashkitė pėrkatėse, ERRU nė mbrojtje tė konsumatorėve nga tarifat abuzuese, i analizon ato dhe jep aprovimin ose mosaprovimin e saj duke marrė parasysh vetėm kostot e justifikuara tė paraqitura nga shoqėria, treguesit e performancės sė saj, refuzon propozime me rritje tė menjėhershme tė tyre, si dhe garanton qė fatura e ujit tė jetė e pėrballueshme financiarisht nga konsumatorėt.

Bėjmė me dije gjithashtu se pėr vitin 2021 nė ERRU nuk ėshtė paraqitur asnjė propozim nga shoqėritė UK pėr rritje ēmimi tė ujit, ndėrkohė lajmi se ERRU njofton se do tė rritet 4 fish ēmimi i ujit ėshtė i pavėrtetė, i keqinterpretuar si i nxjerrė nga konteksti i njė vlerėsimi studimor, dhe nuk pėrbėn deklarate zyrtare nga ana e saj.