Raportimi i Raportit Vjetor pėr vitin 2020 tė Entit Rregullator tė Ujit nė Komisionin e Pėrhershėm Parlamentar pėr Veprimtarinė Prodhuese, Tregtinė dhe Mjedisin
Enti Rregullator i Ujit gjatė njė seance dėgjimore tė organizuar me videokonferencė raportoi pranė Komisionit tė Pėrhershėm Parlamentar pėr Veprimtarinė Prodhuese, Tregtinė dhe Mjedisin, seancė e cila u drejtua nga Kryetari i saj z. Ilir Beqaj. Nė emėr tė ERRU-sė Kryetari z. Ndriēim Shani raportoi mbi veprimtarinė e Entit  Rregullator tė Ujit, si dhe mbi performancėn e sektorit tė ujėsjellės kanalizime pėr vitin 2020.
Aktiviteti i ERRU- sė gjatė vitit 2020 ka konsistuar kryesisht nė licencime tė Shoqėrive UK, miratimin e tarifave tė propozuara nga Shoqėritė UK, trajtimin e ankesave tė konsumatorėve, pjesėmarrje nė seminare, konferenca dhe takime pune nė nivel institucional kombėtar dhe ndėrkombėtar, etj. ERRU pavarėsisht vėshtirėsive tė krijuara nga pandemia e COVID 19, gjatė aktivitetit tė tij si institucion i pavarur ka qenė mjaft aktiv nė rolin e tij si rregullator pėr pėrmirėsimin e performancės sė sektorit tė ujėsjellės kanalizimeve duke rritur kėrkesat ndaj operatorėve pėr rritjen e cilėsisė sė shėrbimit ndaj konsumatorėve dhe me tarifa tė pėrballueshme financiarisht. Nga ana tjetėr, Raporti vuri nė dukje nevojėn dhe rėndėsinė e pėrmirėsimit tė aspekteve tė menaxhimit nga shoqėritė, si njė aspekt mjaft i rėndėsishėm pėr rritjen e qėndrueshmėrisė financiariare tė tyre, si dhe tė rritjes sė transparencės me publikun.
Nga ana tjetėr Raporti paraqiti gjendjen, arritjet, vėshtirėsitė dhe sfidat me tė cilat pėrballet sektori i ujit nė vendin tone. Nė veēanti pėr pėrmirėsimin e gjendjes sė sektorit u theksua rėndėsia dhe rritja e efikasitetit tė pėrdorimit tė energjisė elektrike, njė organizim efikas i stafit dhe jashtė ndėrhyrjeve tė politikės, si edhe agregimin e shoqėrive pėr tė rritur efikasitetin nėpėrmjet ekonomisė sė shkallės. ERRU angazhohet pėr pėrmirėsimin e kapaciteteve, transparencės nė pėrmbushje tė rolit tė tij si institucion i pavarur dhe nė bashkėpunimin ndėrinstitucional tė arrijė tė krijojė ekuilibrin e duhur midis ofruesve tė shėrbimit, politikёbёrёsve dhe konsumatorit. Nė mbyllje tė raportimit Z. Ndriēim Shani falėnderoi komisionin dhe stafin e ERRU pėr punėn e bėre, si dhe iu pėrgjigj pyetjeve tė deputetėve tė pranishėm nė seancė.