Nėnshkrimi i Marrėveshjes sė Bashkėpunimit ndėrmjet Entit Rregullator tė Ujit (ERRU) Rregullatori i Ujit, Energjisė dhe Mbetjeve tė ngurta tė Republikės sė Maqedonisė sė Veriut (ERC).
Enti Rregullator i Ujit tė Shqipėrisė (ERRU) dhe Rregullatori i Ujit, Energjisė dhe Mbetjeve tė ngurta tė Republikės sė Maqedonisė sė Veriut (ERC) ditėn e enjte, datė 20.05.2021 nė Shkup nėnshkruan ndėrmjet tyre njė marrėveshje dypalėsh bashkėpunimi.
ERRU u pėrfaqėsua nga Kryetari Z. Ndriēim Shani, Zv .Kryetarja Znj. Fatime Imeraj, Anėtarja e Komisionit Znj. Silvana Simaku dhe Anėtarja e Komisioni Znj. Lindita Molla, ndėrsa ERC u pėrfaqėsua nga Kryetari Z. Marko Bislimovski si dhe gjithė anėtarėt e komisionit. Takimi i karakterizua nga njė frymė e ngrohtė bashkėpunimi, gjatė tė cilit u diskutua dhe u ra dakord pėr njė zhvillim tė frytshėm dhe afatgjatė bashkėpunimi nė shkėmbimin e pėrvojave dypalėshe nė fushėn e rregullimit tė sektorit ujėsjellės kanalizimeve. Palėt vlerėsuan rėndėsinė e shkėmbimit tė praktikave tė pėrbashkėta, informacionit, analizės sė pėrbashkėt dhe krahasimit tė modeleve ekzistuese tė rregullimit tė sektorit tė ujit, nevojės sė agregimit tė sektorit referuar eksperiencave ndėrkombėtare, dhe koordinimit tė aktiviteteve nė rang rajonal tė Ballkanit perėndimor pėrfshirė Kosovėn dhe Malin e Zi.