Komisioni Kombėtar Regullator
Ndriēim Shani
Kryetar i Komisionit Kombėtar Rregullator
Z. Ndriēim Shani ėshtė emėruar Kryetari i Komisionit Kombėtar Rregullator tė Entit Rregullator tė Ujit nė Shqipėri nė maj 2016. Ai ėshtė diplomuar mė 1982 nė Universitetin e Tiranės, Fakulteti i Inxhinierisė sė Ndėrtimit, dega Hidroteknike. Nė vitin 1991 merr titullin “Master nė hidrologji, analiza, cilėsia dhe trajtimi i ujėrave” nė Universitetin e Montpellier II, Francė. Ai ka njė eksperiencė mbi 34 vjeēare nė fushėn e furnizimit me ujė, kanalizimeve dhe tė ambientit, si lektor nė universitet dhe senior inxhinier projektues. Z. Shani ka njė eksperiencė tė thellė nė sektorin privat dhe publik nė bėrjen e politikave publike nė nivelin e Qeverisjes Kombėtare, si dhe nė planifikimin dhe menaxhimin e projekteve tė furnizimit me ujė, kanalizimeve dhe mjedisore nė shkallė tė madhe tė financuara nga donatorėt e huaj dhe Qeveria Shqiptare. Zotėron tre gjuhė tė huaja dhe ka kryer disa kualifikime kryesisht afatgjata jashtė vendit. Ai ėshtė autor i disa teksteve dhe manualeve tė ndryshme nė fushėn e ujit.
Silvana Simaku
Anėtare e Komisionit Kombėtar Rregullator
Znj. Silvana Simaku (Sulstarova) ėshtė emėruar Anėtare e Komisionit Kombėtar Rregullator tė Entit Rregullator tė Ujit nė Shqipėri nė 24 shtator 2014 dhe aktualisht ėshtė duke ushtruar mandatin e saj tė dytė. Ajo ėshtė diplomuar nė vitin 1986 nė Universitetin e Tiranės, Fakulteti i Shkencave tė Natyrės, Dega Kimi Industriale. Ka pėrfunduar studimet Master pėr Ekonomiks, pranė Universitetit tė Tiranės, Fakulteti i Ekonomisė. Zonja Simaku ka mbi 30 vjet pėrvoje pune nė drejtim si nė sektorin publik ashtu edhe nė atė privat. Ka kryer kualifikime tė shumta brenda e jashtė vendit pėr ēėshtje tė ndryshme tė zhvillimit ekonomik tė sektorit publik si dhe tė rregullimit tė sektorėve jetikė tė ekonomisė, si energjia, uji, telekomunikacioni, etj.
Fatime Imeraj
Anėtare e Komisionit Kombėtar Rregullator
Znj. Fatime Imeraj ėshtė emėruar Anėtare e Komisionit Kombėtar Rregullator tė Entit Rregullator tė Ujit nė Shqipėri nė 05 Nėntor 2014 dhe aktualisht ėshtė duke ushtruar mandatin e saj tė dytė. Ajo ėshtė diplomuar nė Universitetin e Prishtinės (SHLT, Mitrovicė ) Dega Ing. Mekanike. Znj. Imeraj ėshtė e diplomuar nė Shkencat Juridike pranė Universitetit Ndėrkombėtar nė Strugė-Maqedoni. Ajo ka pėrfunduar studimet Master nė Shkenca Politike dhe Administrative me profil Administratė Publike dhe aktualisht mban titullin Master i Shkencave nė Shkenca Politike pranė ShLP Mesdhetar e Shqipėrisė. Znj. Imeraj ka mbi 20 vjet pėrvoje pune si nė sektorin publik ashtu edhe nė atė privat. Ka kryer kualifikime tė shumta brenda e jashtė vendit pėr ēėshtje tė ndryshme tė sektorit publik. Ka punuar nė projekte tė ndryshme me donatorė tė huaj si Banka Botėrore, UNEP etj.
Lindita Molla
Anėtare e Komisionit Kombėtar Rregullator
Znj. Lindita Molla ėshtė emėruar Anėtare e Komisionit Kombėtar Rregullator tė Entit Rregullator tė Ujit nė Shqipėri nė 11 Prill 2018. Ajo ėshtė diplomuar nė 1994 si Mjeke e Pėrgjithshme, nė Fakultetin e Mjekėsisė, Universiteti i Tiranės, dhe nė vitin 2000 ka pėrfunduar specializimin pasuniversitar, nė “Shėndet Publik”. Nė vitin 2001 ka pėrfunduar Master Shkencor nė Universitetin “La Sapienza“ Romė, Itali. Nė vitin 2006 merr titullin Doktor i Shkencave Mjekėsore dhe nė vitin 2012 merr titullin akademik Profesor i Asociuar pranė Universitetit Mjekėsor nė Tiranė. Ka njė eksperiencė mbi 17 vjeēare pranė Institutit tė Shėndetit Publik si eksperte nė fushėn e Shėndetit Publik. Gjatė kėsaj kohe ka ndjekur anėn legjislative, tekniko kėrkimore, epidemiologjike dhe interpretative nė ēėshtjet e sigurisė ushqimore. Ka qėnė koordinatore e disa projekteve kėrkimore nė bashkėpunim me organizatat ndėrkombėtare WHO dhe EFSA. Ka njė nivel tė pasur akademik si lektore dhe si autore tektesh mėsimore.
Elona Kana
Anetare e Komisionit Kombetar Rregullator
Znj. Elona Kana eshte emeruar Anetare e ketij Komisioni me Vendim te Keshillit te Ministrave te dates 13 Shkurt 2020. Ajo eshte diplomuar "Juriste" me rezultate shume te mira nga Fakulteti Juridik i Universitetit te Tiranes ne vitin 1999 dhe ka perfunduar me vleresimin "shume mire" studimet Master ne Shkenca Administrativo-Politike "Studime te Europes Juglindore" nga Universiteti i Athines, Greqi. Ka kryer kualifikime te shumta brenda e jashte vendit per ceshtje te ndryshme te sektorit publik, si dhe ka perfunduar me sukses vitin akademik prane Shkolles se Magjistratures. Me nje pervoje te gjate pune si juriste si ne sektorin publik dhe ne ate privat, Znj. Kana ka mbajtur nder te tjera pozicionin e Drejtores Juridike prane Keshillit Kombetar te Radios dhe Televizionit (sot AMA) dhe per shume vite ka ushtruar detyren e keshilltares prane Gjykates se Larte. Paralelisht me detyrat e saj, Znj. Kana ka qene per disa vite edhe lektore ne disa Universitete Jo-publike.Vendimet e Keshillit te Ministrave per emerimin e anetareve te Komisionit mund ti gjeni ketu.