Ligje
Enti Rregullator i Ujit ėshtė krijuar dhe funksionon nė bazė tė ligjit nr. 8102, datė 28.03.1996, i ndryshuar. Kompetencat, proēedurat dhe standartet nėn tė cilat ERRU operon burojnė nga ky ligj:
Njė sėrė ligjesh tė tjera tė Republikės sė Shqipėrisė kanė ndikim nė ushtrimin e funksioneve tė ERRU siē ėshtė ligji pėr Mbrojtjen e Konsumatorit, ligji pėr Funksionimin e Organeve Kolegjiale tė Administratės Shtetėrore dhe Enteve Publike, etj. Kėto mund tė gjenden nė linqet e mėposhtme: